10 dingen die je kunt doen voor meer rust in je hoofd
- 05-08-2025
Hier zijn 10 effectieve oefeningen die kunnen helpen om rust in je hoofd te krijgen als je piekert over je werk en er zelfs wakker van ligt:
Blijf je na de uren aan het werk denken, dan ben je een supergemotiveerde professional. Je hoofd blijft immers op 'aan' staan en je zoekt inspiratie voor de volgende dag. Maar als dat 'aan' staan overslaat naar piekeren en twijfelen, dan schakel je best over naar rust in je hoofd krijgen.
Hier zijn 10 effectieve oefeningen die kunnen helpen om rust in je hoofd te krijgen als je piekert over je werk en er zelfs wakker van ligt:
Mentale oefeningen rust in je hoofd
-
Schrijf je gedachten op
→ Schrijf vlak voor het slapen al je gedachten, zorgen en to-do's op. Zo hoef je ze niet te blijven herhalen in je hoofd. - Vervang "Wat-als" door "Wat-kan-ik-doen"
→ Als je merkt dat je piekert (“Wat als dit misgaat?”), stel jezelf de vraag: Wat kan ik doen als dat gebeurt? Zo maak je het oplossingsgericht. - Plan tijd voor piekeren
→ Kies één moment per dag (bijv. 15:00-15:15) waarin je mag piekeren. Als de gedachten op andere momenten opkomen, zeg dan tegen jezelf: "Nu niet. Dat mag straks."
Ontspanningsoefeningen rust in je hoofd
-
Focus op je ademhaling met 4-7-8
→ Adem 4 tellen in, houd 7 tellen vast, adem 8 tellen uit. Herhaal dit 4 keer. Dit helpt je zenuwstelsel te kalmeren. - Doe een bodyscan (mindfulness)
→ Ga liggen of zitten, en ga met je aandacht langzaam langs je lichaam. Merk op wat je voelt, zonder te oordelen. Dit haalt je uit je hoofd en in je lijf. - Visualiseer: de "denk-doos"
→ Stel je voor dat je je gedachten in een doos stopt, doet het deksel erop, en deze ergens in een kast zet. Je kunt ze later terughalen als je dat echt wilt. Je neemt zo afstand van je probleem.
Praktische gewoontes & rituelen
-
Beperk je schermtijd voor het slapengaan
→ Vermijd minstens 1 uur voor het slapengaan nieuws, werkmails of sociale media. Dit voorkomt mentale overprikkeling en je geeft aan je lichaam aan dat je overstapt naar slapen. - Start een ontspannende avondroutine
→ Denk aan: warme douche, rustig boek, thee (zonder cafeïne), zachte muziek. Dit helpt je brein af te schakelen en voor te bereiden dat de werkdag voorbij is. - Dagelijkse 'werk-stop' ritueel
→ Sluit je werkdag bewust af met een handeling, zoals: je laptop dichtklappen, iets noteren dat je morgen oppakt, of een korte wandeling. Zo geef je je brein het signaal: "Werk is nu klaar, morgen is een nieuwe dag."
Emotionele verwerking
Praat met iemand die je vertrouwt
-
→ Blijf je met je gedachten in het werk, ook in je privé, dan helpt het om hardop te praten met iemand die luistert zonder meteen oplossingen aan te dragen. Uitspreken = ontladen.
Praten lucht op en geeft rust in je hoofd
Daarom werkt begeleiding zo goed want men wijst je op een aantal blinde vlekken of rare kronkels. Het is net door te praten dat je eerst gaat vertragen en nieuwe mogelijkheden ziet. Daarom krijg je door te praten rust in je hoofd doet.
Wil je weten hoe Algida werkt, vraag dan hier je gratis en vrijblijvend gesprek met Michel Piedfort op [email protected] of bel 0486329020