HR

Eén op drie Belgen ervaart pendelstress door andere weggebruikers

Geplaatst: 18 maart 2026, 00:00:00 | Laatst bewerkt: 18 maart 2026, 15:19:10

​Uit een studie van o2o Bicycle Leasing blijkt dat 31% van de Belgische pendelaars stress ervaart door het gedrag van andere weggebruikers. Files en onveilige verkeerssituaties blijven de grootste stressfactoren, terwijl fietsers hun pendeltijd het minst als verloren ervaren en positiever beleven.

Gedrag van anderen als belangrijke stressfactor

Uit de Pendelbarometer van o2o Bicycle Leasing, uitgevoerd door Indiville bij meer dan 1.000 werknemers, blijkt dat bijna één op de drie Belgen (31%) stress ervaart door het gedrag van andere weggebruikers of medereizigers.

Daarmee behoort dit tot de belangrijkste oorzaken van pendelstress, na files (37%) en onveilige verkeerssituaties (37%).

De impact verschilt naargelang het vervoersmiddel. Bij fietsers ervaart 35% stress door andere weggebruikers, terwijl dat bij automobilisten tussen 24% en 29% ligt. Gebruikers van het openbaar vervoer ondervinden het vaakst hinder van medereizigers (36%).

Daarnaast spelen voor trein-, tram- en busreizigers ook andere factoren een rol, zoals een gebrek aan zitplaatsen (59%) en technische problemen zoals vertragingen, stakingen of pannes (36%).

Fietsers beleven pendeltijd positiever

Fietsers ervaren hun woon-werkverkeer duidelijk anders dan andere pendelaars. Hoewel zij vaker stress rapporteren door onveilige verkeerssituaties (61%), beschouwen ze hun pendeltijd minder als verloren tijd.

Ook de impact op hun humeur, werkprestaties en dagelijkse planning is minder negatief dan bij andere vervoersmodi.

Volgens Geert De Rycke, CEO van o2o Bicycle Leasing, speelt de beleving van tijd hierbij een belangrijke rol.

“Tijd op de fiets wordt door veel mensen anders ervaren dan tijd in de file of op een perron. Dat vertaalt zich in minder stress en een positievere pendelervaring.”

Uit het onderzoek blijkt bovendien dat bij volledige keuzevrijheid 40% van de Belgen het liefst met de fiets naar het werk zou gaan.

Pendelstress beïnvloedt welzijn

De studie toont aan dat pendelstress niet alleen een mobiliteitsprobleem is, maar ook een duidelijke impact heeft op het welzijn van werknemers.

Factoren zoals druk verkeer, volle voertuigen en onveilige situaties bepalen in sterke mate hoe mensen hun werkdag beginnen en afsluiten.

Volgens Geert De Rycke is dat een belangrijk aandachtspunt:

“Voor veel mensen is pendelen een vast onderdeel van hun werkdag. Hoe die verplaatsing verloopt, beïnvloedt rechtstreeks hoe ze zich voelen, zowel bij het vertrek als bij thuiskomst.”

Over het onderzoek

De Pendelbarometer werd uitgevoerd door Indiville in opdracht van o2o Bicycle Leasing tussen 24 september en 3 oktober 2025 bij 1.039 Belgische werknemers. De maximale foutenmarge bedraagt ±3,01% bij een betrouwbaarheid van 95%.

Over o2o Bicycle Leasing

o2o Bicycle Leasing is de grootste aanbieder van fietsleasing in België, met meer dan 3.000 klanten, waaronder grote organisaties zoals de Vlaamse overheid, HR Rail, Deloitte, Volvo en Proximus.

Meer dan 550.000 werknemers hebben via het bedrijf toegang tot fietsleasing, waarvan ruim 58.000 effectief een fiets leasen. Met een team van ongeveer 100 medewerkers zet o2o Bicycle Leasing zich in om mobiliteit duurzamer, betaalbaarder en toegankelijker te maken.

Meer HR

Experts in HR

Bedrijven in HR

  • SBM Logo

    SBM

    SBM vertaalt professionele opleidingen voor bedrijven naar meetbare resultaten op de werkvloer Leren werkt pas...

  • De Slaapboetiek

    De Slaapboetiek

    Gezond en comfortabel slapen voor iedereen Een goede nachtrust is de sleutel tot succes voor jou en je...

  • Randstad Group

    Hr-oplossingen op maat van uw kmo Als kmo beschikt u niet over een uitgebreide personeelsdienst met...

  • SD Worx logo

    SD Worx

    De wereld van werk verandert razendsnel. Werknemers verwachten meer flexibiliteit, duidelijkheid en zingeving,...

  • GoodHabitz

    De leukste online trainingen , de beste leerervaring GoodHabitz biedt een eenvoudige leeroplossing...

  • Bedking Ergopolis

    Gezond op het werk Bedking Ergopolis is met een toonzaal van meer dan 3.500 m2 de grootste speciaalzaak in...

  • Antwerp Bowling E-karting

    Antwerp Bowling

    Bedrijfsfeestjes met rake “strikes” bij Antwerp Bowling Een stevige partij bowlen doet het altijd....

  • Digital Detox Academy

    E-mails, smartphone, chats: de digitalisering zet zich vandaag met reuzesprongen door en dat vergt nieuwe...

  • Furbo

    Furbo maakt veiligheidsopleidingen voor bedrijven écht praktisch Veiligheid leer je niet uit een...

  • Syntra Bizz

    De B2B-opleidingspartner van Syntra AB Syntra AB is één van de vijf Syntra-centra in Vlaanderen...

  • ColliShop Professional

    ColliShop Professional, onderdeel van Colruyt Group, biedt u als bedrijf of organisatie een waaier aan...

  • Securex

    8 redenen waarom kmo's voor Securex kiezen Als volwaardige HR-partner ondersteunt Securex zowel starters en...

  • StepStone

    Finding great jobs for great people Meer dan 60.000 bedrijven gebruiken de StepStone-jobsites om geschikte...

  • Officient

    HR-administratie in één platform Haal meer uit je mensen met HR-software   Exact biedt...

  • NOA Trainings

    NOA Trainings organiseert veiligheidsopleidingen voornamelijk voor de sectoren bouw, transport en logistiek. Denk...

  • A Concept Interim

    A Concept Interim is niet zomaar een interimkantoor. Dit kantoor garandeert op een conceptuele manier een...

  • Ergo Advice

    Ergonomische oplossingen voor bedrijven en particulieren Gezonde medewerkers die op hun werkplek comfortabel...

  • Bodet Logo

    Bodet

    Tijdsbeheer, toegangscontrole en klokken Bodet is al jaar en dag een vaste partner voor de HR-afdelingen van...

  • Cevora

    Volg gratis de korte en nuttige Cevora-opleidingen De bedrijven van het Aanvullend Paritair Comité voor...