Internationaal talent wordt noodzaak maar regelgeving houdt werkgevers tegen
Personeelstekorten dwingen bedrijven steeds vaker om over de landsgrenzen heen naar talent te zoeken. Uit nieuw onderzoek van Remote bij 3.250 HR- en bedrijfsleiders blijkt dat 41 procent vaker internationaal naar medewerkers zoekt. Nog eens 35 procent heeft de voorbije periode de werving uitgebreid naar nieuwe landen.
De bereidheid om die stap verder te zetten is groot. 79 procent van de respondenten zou meer internationaal werven als dat even eenvoudig en met even weinig risico zou zijn als rekruteren in eigen land. In de praktijk botsen bedrijven echter op arbeidswetgeving, immigratieregels, payroll en andere verplichtingen.
Talenttekort raakt bedrijfsdoelstellingen
De druk om buiten de eigen arbeidsmarkt te zoeken, neemt toe omdat bedrijven lokaal niet altijd de nodige vaardigheden vinden.
78 procent zegt dat het moeilijker is geworden om lokaal gekwalificeerd talent te vinden dan een jaar geleden. De gevolgen daarvan zijn niet alleen voelbaar op de HR-afdeling. 72 procent van de respondenten geeft aan in de afgelopen twaalf maanden minstens één belangrijke bedrijfsdoelstelling niet te hebben gehaald door een gebrek aan het juiste talent.
Het ging onder meer om productlanceringen, uitbreiding naar nieuwe markten en omzetdoelstellingen.
Internationale rekrutering wordt daarmee steeds minder een extra optie en steeds meer een manier om toegang te krijgen tot vaardigheden die lokaal moeilijk beschikbaar zijn.
Flexibele medewerkers, meer regelgeving
Ook het gebruik van freelancers en zelfstandigen neemt toe. Van de organisaties die met deze profielen werken, zegt 91 procent dat ze hun inzet de voorbije twee jaar hebben verhoogd.
Die flexibiliteit brengt tegelijk nieuwe verplichtingen met zich mee. Bij 20 procent van de organisaties die meer zelfstandigen of freelancers zijn gaan inzetten, was het omgaan met veranderende arbeidswetgeving zelfs de belangrijkste reden voor die keuze.
Internationaal werken maakt die uitdaging nog groter. De regels rond tewerkstelling, belastingen, sociale zekerheid en loonadministratie verschillen immers van land tot land.
Bijna iedereen botst op compliance problemen
De complexiteit blijkt vooral uit de ervaringen van organisaties die al met internationaal of flexibel talent werken. 94 procent van de organisaties die zelfstandigen of freelancers inzetten, kreeg de afgelopen 24 maanden te maken met problemen rond wet- en regelgeving, payroll of compliance.
Tegelijk zegt 94 procent van diezelfde groep er vertrouwen in te hebben dat hun werkwijze voldoet aan de lokale arbeidswetgeving.
Dat verschil is opvallend. Het wijst erop dat organisaties mogelijk onderschatten hoe complex het wordt om medewerkers of zelfstandigen in verschillende landen correct tewerk te stellen en te beheren.
De kloof zit tussen willen en kunnen
De cijfers tonen daarmee een duidelijke paradox.
Bedrijven hebben internationaal talent steeds meer nodig, maar de administratieve en juridische infrastructuur is daar niet altijd op voorzien. De bereidheid om internationaal te rekruteren is er dus wel, terwijl de praktische uitvoering voor veel organisaties een drempel blijft.
“Steeds meer bedrijven zoeken talent over de grens omdat ze in eigen land niet de juiste vaardigheden kunnen vinden. Maar de juiste persoon vinden is pas het begin”, zegt Job van der Voort, medeoprichter en CEO van Remote.
Volgens hem moeten bedrijven daarna ook in staat zijn om medewerkers correct in dienst te nemen, te betalen en te laten werken volgens de lokale regelgeving.
Internationaal aanwerven vraagt meer dan recruitment
Voor werkgevers betekent internationaal rekruteren daardoor meer dan een vacature openstellen in een ander land. Zodra iemand vanuit een andere jurisdictie werkt, moeten ook de arbeidsvoorwaarden, loonverwerking en wettelijke verplichtingen correct worden geregeld.
Dat maakt de keuze voor een nieuw land of een nieuwe medewerker tegelijk een organisatorische beslissing.
De cijfers uit het onderzoek maken vooral duidelijk waar de uitdaging ligt: de vraag naar internationaal talent groeit sneller dan de vertrouwdheid met de regels die erbij komen kijken. Voor bedrijven die internationaal willen groeien, wordt het daarom steeds belangrijker om niet alleen te weten waar ze talent kunnen vinden, maar ook hoe ze dat talent correct kunnen tewerkstellen.
Meer HR
Experts in HR
-
Elke Fleurackers Marketing & Communication Manager
-
Ina De Becker oprichter Nexus Pursuit
-
Bert Vandebuerie Founder Connexi
-
DAVID D'Aubioul Zaakvoerder
-
Milan Carels Marketeer
Bedrijven in HR
-
-
Ergo Advice
Ergonomische oplossingen voor bedrijven en particulieren Gezonde medewerkers die op hun werkplek comfortabel...
-
Syntra Bizz
De B2B-opleidingspartner van Syntra AB Syntra AB is één van de vijf Syntra-centra in Vlaanderen...
-
A Concept Interim
A Concept Interim is niet zomaar een interimkantoor. Dit kantoor garandeert op een conceptuele manier een...
-
Furbo
Furbo maakt veiligheidsopleidingen voor bedrijven écht praktisch Veiligheid leer je niet uit een...
-
De Slaapboetiek
Gezond en comfortabel slapen voor iedereen Een goede nachtrust is de sleutel tot succes voor jou en je...
-
Testbedrijf
Content
-
-
NOA Trainings
NOA Trainings organiseert veiligheidsopleidingen voornamelijk voor de sectoren bouw, transport en logistiek. Denk...
-
GoodHabitz
De leukste online trainingen , de beste leerervaring GoodHabitz biedt een eenvoudige leeroplossing...
-
Bodet
Tijdsbeheer, toegangscontrole en klokken Bodet is al jaar en dag een vaste partner voor de HR-afdelingen van...
-
AZ-Solutions
AZ-Solutions is één van de belangrijkste onafhankelijke spelers in België op vlak van LinkedIn®-strategie. We...
-
-
SD Worx
De wereld van werk verandert razendsnel. Werknemers verwachten meer flexibiliteit, duidelijkheid en zingeving,...
-
-
-
Securex
8 redenen waarom kmo's voor Securex kiezen Als volwaardige HR-partner ondersteunt Securex zowel starters en...
-
Randstad Group
Hr-oplossingen op maat van uw kmo Als kmo beschikt u niet over een uitgebreide personeelsdienst met...
-
SBM
SBM vertaalt professionele opleidingen voor bedrijven naar meetbare resultaten op de werkvloer Leren werkt pas...
-
Hudson
Sinds meer dan 40 jaar helpt Hudson organisaties en hun medewerkers - zowel experts, kaderleden en bedrijfsleiders...
-
StepStone
Finding great jobs for great people Meer dan 60.000 bedrijven gebruiken de StepStone-jobsites om geschikte...
-
-
ColliShop Professional
ColliShop Professional, onderdeel van Colruyt Group, biedt u als bedrijf of organisatie een waaier aan...
-
Antwerp Bowling
Bedrijfsfeestjes met rake “strikes” bij Antwerp Bowling Een stevige partij bowlen doet het altijd....
-
First Floor
First Floor werd opgericht in 2018 door Karen Van der Aa en vormt de brug tussen de aanstormende generatie Z en...
-
Officient
HR-administratie in één platform Haal meer uit je mensen met HR-software Exact biedt...
-
-
Cevora
Volg gratis de korte en nuttige Cevora-opleidingen De bedrijven van het Aanvullend Paritair Comité voor...
-
Digital Detox Academy
E-mails, smartphone, chats: de digitalisering zet zich vandaag met reuzesprongen door en dat vergt nieuwe...
-
Bedking Ergopolis
Gezond op het werk Bedking Ergopolis is met een toonzaal van meer dan 3.500 m2 de grootste speciaalzaak in...
-
-
Acerta
Acerta ondersteunt ondernemers en organisaties in elke groeifase en bij elk hr-proces. De kracht van mensen, daar...
-