Fiets haalt auto (eindelijk) in dankzij cafetariaplan
13% kiest fiets via werkgever - Kaap van 100.000 werknemers bereikt bij SD Worx
Antwerpen, 19 april 2024 – Met een cafetariaplan of flexibele verloning krijgen werknemers de mogelijkheid om een deel van hun klassieke verloning in cash (via bonus of dertiende maand in sommige sectoren) naar keuze om te zetten in een ander voordeel, bv. een bedrijfsfiets, stationsparking, terugbetaling individueel pensioensparen, extra vakantiedagen, verzekering voor medische zorgen en dit volgens het plan van de werkgever. Voor het eerst kiezen evenveel medewerkers voor een fiets als voor een auto (of een combinatie van beide). Ook organisaties met arbeiders kiezen voor cafetariaplan; hierover getuigt ook Biocartis. Zo analyseert SD Worx de data van bijna 100.000 werknemers die via hun werkgever toegang hebben tot een cafetariaplan via SD Worx.
Mobiliteitsvoordelen hebben bovenhand
Voor de werkgever is het plan budgetneutraal: zo kan de werkgever binnen een gelijkblijvende loonkost een pakket aan voordelen aanbieden. Hierbinnen maken werknemers dan keuzes die op dat ogenblik best aansluiten bij de eigen noden en behoeften. In deze keuzemogelijkheid en -vrijheid schuilt de echte meerwaarde voor de werknemer. De werknemer krijgt bv. het budget van de dertiende maand (bruto + patronale bijdragen) om er bijvoorbeeld een fiets of een parkeerabonnement mee te financieren.
Sara Flipkens, verantwoordelijke voor flexibele verloning bij SD Worx: “Veel werkgevers starten met een cafetariaplan, getriggerd door de vele mobiliteitsvoordelen; ze willen de werknemer meer keuze bieden qua duurzame verplaatsingen, ongeacht of de medewerker een bedrijfswagen heeft of niet. Het laat toe om een kleiner wagenmodel te nemen en te combineren met die duurdere fiets waar je naar uitkijkt; of helemaal iets anders zoals een parkeerabonnement bij het station, of een e-step. Toch blijven ook de terugbetaling van individueel pensioensparen en de aankoop van extra verlofdagen een vaste waarde. Wat men kiest, is wel afhankelijk van de leeftijdsfase. Het laat de werkgever toe een leeftijdsbewust personeelsbeleid te voeren. Elke leeftijd kent immers andere noden.”
Top keuzes van de medewerkers met flexibele verloning
- Fiets haalt auto eindelijk in: 13% kiest fiets via werkgever. Dat is m.a.w. een bewuste keuze voor een op acht werknemers. Het percentage werknemers dat voor de wagen kiest is ook 13%.
- Kaap van 100.000 werknemers in zicht bij SD Worx: dit is het aantal werknemers dat effectief een cafetariaplan aangeboden krijgt. Instap is steeds vrijblijvend: 80% van de medewerkers maakt effectief een keuze. Het aandeel werknemers stijgt met 45% in 2023; het aantal werkgevers met 16%.
- Terugbetaling individueel pensioensparen en aankoop extra vakantiedagen blijven meest populair met een op vijf werknemers die ervoor kiest (resp. 20 en 19%).
- Multimedia zit in de lift: het succes van multimedia neemt toe: dit kan 16% bekoren. De helft daarvan kiest voor een upgrade van een smartphone; een kwart voor een extra laptop.
- anvullende gezondheidsverzekering valt net uit de top vijf (met 10%), terwijl de hospitalisatieverzekering met extra dekking voor familie door 5% wordt gekozen.
Biocartis heeft cafetariaplan voor al hun medewerkers
Patrick Proost, Senior Compensations & Benefits Manager van Biocartis:
“Onze 3 strategische HR-pijlers zetten we door in de flexibele verloning: hybride werken, duurzame mobiliteit en welzijn; onze medewerkers krijgen de vrijheid hun eigen (inkomsten) keuzes te maken. Zo kunnen ze kiezen voor een ergonomische kantooruitrusting voor thuiswerk, voor een welzijnsbudget of voor een bedrijfsfiets. De shop is het hele jaar open, wat de tevredenheid ten goede komt. Het geeft ons ook een streepje voor in de zoektocht naar nieuw talent.”
Medewerker Mohammed Hammoudi, operator koos twee jaar geleden voor fietsleasing:
“Ik heb verschillende modellen en prijzen vergeleken en zo de fiets gekozen die ik echt wou.”
Nieuwe sectoren
Sinds 2024 laten een aantal nieuwe sectoren toe de eindejaarspremie om te zetten in een budget voor flexibele verloning: In de metaalsector (PC 111 en 209) kan bijvoorbeeld maximaal de helft van de eindejaarspremie omgezet worden in een fietslease of extra vakantiedagen. Voor de bedienden van PC 226 (internationale handel, vervoer en logistiek) komt de helft van het vast gedeelte van de eindejaarspremie in aanmerking voor omzetting naar voordelen met betrekking tot welzijn (bv. extra vakantiedagen) of (groene) mobiliteit.
Meer HR
Experts in HR
-
Elke Fleurackers Marketing & Communication Manager
-
Ina De Becker oprichter Nexus Pursuit
-
Bert Vandebuerie Founder Connexi
-
DAVID D'Aubioul Zaakvoerder
-
Milan Carels Marketeer
Bedrijven in HR
-
GoodHabitz
De leukste online trainingen , de beste leerervaring GoodHabitz biedt een eenvoudige leeroplossing...
-
Securex
8 redenen waarom kmo's voor Securex kiezen Als volwaardige HR-partner ondersteunt Securex zowel starters en...
-
Hudson
Sinds meer dan 40 jaar helpt Hudson organisaties en hun medewerkers - zowel experts, kaderleden en bedrijfsleiders...
-
Digital Detox Academy
E-mails, smartphone, chats: de digitalisering zet zich vandaag met reuzesprongen door en dat vergt nieuwe...
-
-
A Concept Interim
A Concept Interim is niet zomaar een interimkantoor. Dit kantoor garandeert op een conceptuele manier een...
-
Bedking Ergopolis
Gezond op het werk Bedking Ergopolis is met een toonzaal van meer dan 3.500 m2 de grootste speciaalzaak in...
-
First Floor
First Floor werd opgericht in 2018 door Karen Van der Aa en vormt de brug tussen de aanstormende generatie Z en...
-
Bodet
Tijdsbeheer, toegangscontrole en klokken Bodet is al jaar en dag een vaste partner voor de HR-afdelingen van...
-
Acerta
Acerta ondersteunt ondernemers en organisaties in elke groeifase en bij elk hr-proces. De kracht van mensen, daar...
-
StepStone
Finding great jobs for great people Meer dan 60.000 bedrijven gebruiken de StepStone-jobsites om geschikte...
-
Testbedrijf
Content
-
NOA Trainings
NOA Trainings organiseert veiligheidsopleidingen voornamelijk voor de sectoren bouw, transport en logistiek. Denk...
-
-
-
AZ-Solutions
AZ-Solutions is één van de belangrijkste onafhankelijke spelers in België op vlak van LinkedIn®-strategie. We...
-
Officient
HR-administratie in één platform Haal meer uit je mensen met HR-software Exact biedt...
-
Furbo
Furbo maakt veiligheidsopleidingen voor bedrijven écht praktisch Veiligheid leer je niet uit een...
-
Randstad Group
Hr-oplossingen op maat van uw kmo Als kmo beschikt u niet over een uitgebreide personeelsdienst met...
-
-
ColliShop Professional
ColliShop Professional, onderdeel van Colruyt Group, biedt u als bedrijf of organisatie een waaier aan...
-
-
SD Worx
De wereld van werk verandert razendsnel. Werknemers verwachten meer flexibiliteit, duidelijkheid en zingeving,...
-
Syntra Bizz
De B2B-opleidingspartner van Syntra AB Syntra AB is één van de vijf Syntra-centra in Vlaanderen...
-
Cevora
Volg gratis de korte en nuttige Cevora-opleidingen De bedrijven van het Aanvullend Paritair Comité voor...
-
Antwerp Bowling
Bedrijfsfeestjes met rake “strikes” bij Antwerp Bowling Een stevige partij bowlen doet het altijd....
-
SBM
SBM vertaalt professionele opleidingen voor bedrijven naar meetbare resultaten op de werkvloer Leren werkt pas...
-
Ergo Advice
Ergonomische oplossingen voor bedrijven en particulieren Gezonde medewerkers die op hun werkplek comfortabel...
-
De Slaapboetiek
Gezond en comfortabel slapen voor iedereen Een goede nachtrust is de sleutel tot succes voor jou en je...
-
-
-
-