Lagere btw kan huurmarkt eindelijk zuurstof geven
Vastgoedexpert Filip Dewaele pleit voor structurele ondersteuning van investeerders
De recent ingevoerde regeling waarbij ook investeerders kunnen genieten van het verlaagde btw-tarief van 6% bij de aankoop van nieuwbouw na sloop en heropbouw, is volgens vastgoedexpert Filip Dewaele (Dewaele Vastgoedgroep) een stap in de juiste richting. Hij noemt het een broodnodige maatregel om de vastgelopen huurmarkt opnieuw in beweging te brengen.
“Door het verlaagde btw-tarief toe te kennen aan investeerders, wordt investeren in huurwoningen opnieuw aantrekkelijk. En dat is meer dan ooit nodig,” klinkt het. Dewaele ziet in de maatregel een kans om het nijpende tekort aan huurwoningen aan te pakken.
Huurmarkt kraakt onder structurele druk
Volgens Dewaele is het huidige tekort op de huurmarkt het gevolg van een jarenlang ontmoedigingsbeleid. “We hebben te lang gedaan alsof particuliere investeerders het probleem zijn, terwijl zij net deel kunnen uitmaken van de oplossing,” zegt hij. “Zonder hun kapitaal en engagement zal het simpelweg niet lukken om het structurele tekort aan te pakken.”
De cijfers spreken boekdelen: uit de meest recente huurbarometer van Dewaele blijkt dat een gemiddelde huurwoning in Vlaanderen intussen meer dan 1.000 euro per maand kost. Bovendien daalde het aanbod van huurwoningen in 2024 met 16%, terwijl het aantal kandidaat-huurders met 10% toenam. “Dat betekent dat er gemiddeld 33 kandidaat-huurders achterblijven per woning,” waarschuwt Dewaele. “De markt is gewoon verstikt.”
Investeren in verhuur moet opnieuw aantrekkelijk worden
Voor Dewaele is het duidelijk dat de overheid haar houding tegenover investeerders moet herzien. “Investeerders die mee oplossingen bouwen verdienen ondersteuning, niet wantrouwen,” zegt hij. “Een verlaging van de btw is een belangrijke stap, maar het mag daar niet bij blijven. Er is nood aan snellere vergunningstrajecten, meer fiscale rechtvaardigheid en een stabiel regelgevend kader.”
Hij pleit onder meer voor aangepaste regelgeving die investeringen in kwalitatieve huurwoningen stimuleert. “Investeerders zijn geen profiteurs, maar partners in het oplossen van een maatschappelijk probleem. Geef hen dan ook de juiste stimulansen om woningen op de markt te brengen.”
Hervorming registratierechten blijft uit
Hoewel de maatregel rond het btw-tarief positief wordt onthaald, is Dewaele kritisch over het gebrek aan differentiatie in de Vlaamse registratierechten. “Het is een gemiste kans dat bij de aankoop van een woning voor verhuur dezelfde 12% aan registratierechten geldt als voor een tweede verblijf,” stelt hij. “Waarom wordt er geen onderscheid gemaakt tussen een investering in een woning die verhuurd wordt als hoofdverblijfplaats, en een vakantiewoning aan zee?”
Hij pleit voor een driedeling in het registratiestelsel: één tarief voor een eerste woning, één voor woningen die verhuurd worden als hoofdverblijfplaats, en één voor alle andere vormen van residentieel vastgoed. “Dat zou veel eerlijker zijn én bijdragen aan een gezondere huurmarkt,” aldus Dewaele.
Oproep tot structurele hervorming
Dewaele besluit met een duidelijke oproep: “Als we écht willen dat huurders opnieuw toegang krijgen tot kwalitatieve en betaalbare woningen, moeten we het voor investeerders weer aantrekkelijk maken om zulke woningen op de markt te brengen. Enkel dan keren we de wooncrisis.”
Het verlaagde btw-tarief is alvast een stap in die richting, maar structurele hervormingen blijven noodzakelijk. Enkel met een langetermijnvisie en samenwerking tussen overheid, investeerders en huurdersorganisaties kan de huurmarkt opnieuw ademruimte krijgen.
Meer facility
-
-
Facility
Recht op reparatie elektronica
-
-
-
Experts in facility
-
Peter Nuiten Algemeen Directeur
-
Steven Claes Zaakvoerder
-
Patrick Van Pée CEO Thiry Paints
-
-
Ariane Peeters Bedrijfsklussen
Bedrijven in facility
-
Group-f
Totaalservice voor poets- en onderhoudswerk Group-f biedt een totaalservice voor al uw poets- en...
-
Entiris
Entiris is een maatwerkbedrijf met 1800 werknemers in de provincies Vlaams-Brabant en Antwerpen en met...
-
CardioService
Een AED toestel voor bedrijven huren? CardioService begeleidt je van A tot Z Een AED...
-
Normec BTV
Veilig werken met gekeurde en veilige installaties is essentieel voor elk bedrijf. Om de veiligheid in je bedrijf...
-
-
Pandava
Pandava nv is een Belgische specialist in papier, kantoor- en schoolbenodigdheden. Met 3 winkels in de noordrand van...
-
Wasserij & Droogkuis De Ster
Uw wasgoed altijd in goede handen Al 40 jaar maken horecazaken, hotels, feestzalen en overheden gebruik van de...
-
Homepost
Verhuur op lange termijn van inboedels, meubels en toestellen Wanneer een buitenlandse werknemer...
-
Cebeo
Cebeo is gespecialiseerd in de distributie van elektrotechnisch materiaal, technische diensten en oplossingen...
-
Valipac
Een duurzame partner voor de recyclage van je bedrijfsverpakkingen Valipac werd in 1997 op...
-
Bebat
Bebat geeft al meer dan 25 jaar gebruikte batterijen een nieuw leven, door ze in te zamelen, te sorteren en te...
-
Antargaz
Antargaz is Belgisch marktleider in de verdeling van propaan en butaan in gasflessen en propaan in gastanks....
-
Care
Duurzame onderhoudsdiensten voor een schoon en productief bedrijf Care is op de Belgische markt een topspeler...
-
Oreon Properties
Oreon Properties is uw expert voor de (ver)huur, de (ver)koop van bedrijfsvastgoed . We helpen u met het aanbieden...
-
-
Group Beyers
Duidelijke signalisatie voor meer veiligheid in je bedrijf Een duidelijke signalisatie is...
-
BLOK Security
Veiligheid en onderhoud voor bedrijven Draadloze toegangscontrole is niet de toekomst, het is meer dan...
-
Kinnarps BeLux
Ruimtes waarin mensen openbloeien Kinnarps is fabrikant van ergonomisch kantoormeubelen...
-
Meraki
Kantoren die echt het verschil maken Het Belgische bedrijf MERAKI profileert zich in de...
-
Wilkhahn
Wilkhahn daagt al meer dan een halve eeuw de slogan 'design made in Germany'. Globaal erkend als de producent van...
-
Lindner WTC Hotel & City Lounge Antwerp
Zakelijk topadres in het hart van Antwerpen Lindner WTC Hotel & City Lounge Antwerp is een modern...
-
Miko Coffee Service
(H)eerlijke koffie in je bedrijf De geschiedenis van Miko gaat terug tot in 1801. Als ervaren Belgische...
-