Driekwart van de sollicitanten wil salarisinformatie in vacatures
Transparantie over het loon wordt steeds belangrijker tijdens de zoektocht naar een nieuwe job. Drie op de vier sollicitanten vinden dat werkgevers de salarisschaal moeten vermelden in hun vacatures. Toch doet vandaag nog slechts 43,8% van de werkgevers dat. Bovendien haakt één op de vijf werkzoekenden af wanneer er geen looninformatie in de vacature staat.
Dat blijkt uit de jaarlijkse Talent Pulse-bevraging van hr-expert Acerta en jobsite Stepstone bij meer dan 1.700 Belgen.
Loontransparantie wordt steeds belangrijker
De cijfers sluiten aan bij de Europese richtlijn rond loontransparantie, die normaal gezien tegen eind 2026 in Belgische wetgeving wordt omgezet. Werkgevers zullen daarbij verplicht worden om sollicitanten vóór de loononderhandelingen te informeren over het beginsalaris of de salarisschaal van een functie.
Voor veel kandidaten is die transparantie vandaag al een belangrijke factor. Van de werkzoekenden zonder job vindt 75,5% het (zeer) belangrijk dat een vacature de salarisschaal vermeldt. Bij werknemers die al aan de slag zijn en uitkijken naar een nieuwe uitdaging loopt dat aandeel zelfs op tot 83,2%.
Toch geeft ruim de helft van de werkgevers (56,2%) vandaag nog geen salarisinformatie mee in vacatureteksten.

Gebrek aan looninformatie kost kandidaten
Volgens het onderzoek vindt ruim de helft van de sollicitanten (50,2%) dat vacatures vandaag nog onvoldoende duidelijk zijn over loon en extralegale voordelen.
Dat heeft ook gevolgen voor het sollicitatiegedrag. Ongeveer één op de vijf werkzoekenden solliciteert niet wanneer de looninformatie ontbreekt. Anderzijds blijkt ook dat een niet-concurrerende salarisschaal kandidaten kan afschrikken. Zo geeft 36,9% van de werkzoekenden aan niet te solliciteren wanneer het vermelde loon niet aantrekkelijk genoeg is.
Volgens Acerta wordt loontransparantie daardoor niet alleen een wettelijke verplichting, maar ook een belangrijk instrument om talent aan te trekken.
“Werkgevers zitten met een dilemma. Als ze het loon of de arbeidsvoorwaarden niet vermelden, solliciteert ruim één op de vijf werkzoekenden zonder job niet. Dat is uiteraard een goed argument om de verloning concreet te maken in vacatureteksten. Maar als de salarisschaal dan niet aantrekkelijk genoeg blijkt, solliciteert 36,9% van de werkzoekenden evenmin”, zegt Liesbet Werbrouck, experte bij Acerta.
Vragen over vorig loon verdwijnen
De nieuwe Europese regelgeving heeft ook gevolgen voor sollicitatiegesprekken. Werkgevers zullen kandidaten niet langer mogen vragen naar hun eerdere verloning.
Toch blijkt uit het onderzoek dat dit vandaag nog regelmatig gebeurt. Bijna één op de drie sollicitanten (31,8%) zegt tijdens sollicitatiegesprekken nog vragen te krijgen over het loon dat ze bij een vorige werkgever verdienden.
Volgens Acerta moeten werkgevers zich daarom tijdig voorbereiden op de nieuwe regels. De Europese richtlijn verplicht hen niet om het loon letterlijk in de vacaturetekst op te nemen, maar kandidaten moeten vóór de loononderhandelingen wel voldoende informatie krijgen over het startloon of de salarisschaal van de functie.
Transparantie als troef op de arbeidsmarkt
Naast de wettelijke verplichtingen kan meer openheid over verloning ook bijdragen aan een sterkere werkgeversreputatie. Werkgevers die duidelijk communiceren over loon en arbeidsvoorwaarden vergroten volgens het onderzoek hun aantrekkelijkheid op een krappe arbeidsmarkt.
Nu loontransparantie steeds meer de norm wordt, zullen organisaties hun rekruteringsaanpak de komende jaren verder moeten aanpassen. Voor sollicitanten wordt duidelijke informatie over verloning steeds vaker een doorslaggevende factor bij de keuze om al dan niet te solliciteren.
Meer HR
Experts in HR
-
Elke Fleurackers Marketing & Communication Manager
-
Ina De Becker oprichter Nexus Pursuit
-
Bert Vandebuerie Founder Connexi
-
DAVID D'Aubioul Zaakvoerder
-
Milan Carels Marketeer
Bedrijven in HR
-
Bodet
Tijdsbeheer, toegangscontrole en klokken Bodet is al jaar en dag een vaste partner voor de HR-afdelingen van...
-
-
Testbedrijf
Content
-
First Floor
First Floor werd opgericht in 2018 door Karen Van der Aa en vormt de brug tussen de aanstormende generatie Z en...
-
GoodHabitz
De leukste online trainingen , de beste leerervaring GoodHabitz biedt een eenvoudige leeroplossing...
-
-
De Slaapboetiek
Gezond en comfortabel slapen voor iedereen Een goede nachtrust is de sleutel tot succes voor jou en je...
-
StepStone
Finding great jobs for great people Meer dan 60.000 bedrijven gebruiken de StepStone-jobsites om geschikte...
-
Acerta
Acerta ondersteunt ondernemers en organisaties in elke groeifase en bij elk hr-proces. De kracht van mensen, daar...
-
Hudson
Sinds meer dan 40 jaar helpt Hudson organisaties en hun medewerkers - zowel experts, kaderleden en bedrijfsleiders...
-
Cevora
Volg gratis de korte en nuttige Cevora-opleidingen De bedrijven van het Aanvullend Paritair Comité voor...
-
Bedking Ergopolis
Gezond op het werk Bedking Ergopolis is met een toonzaal van meer dan 3.500 m2 de grootste speciaalzaak in...
-
-
-
Syntra Bizz
De B2B-opleidingspartner van Syntra AB Syntra AB is één van de vijf Syntra-centra in Vlaanderen...
-
-
A Concept Interim
A Concept Interim is niet zomaar een interimkantoor. Dit kantoor garandeert op een conceptuele manier een...
-
ColliShop Professional
ColliShop Professional, onderdeel van Colruyt Group, biedt u als bedrijf of organisatie een waaier aan...
-
-
AZ-Solutions
AZ-Solutions is één van de belangrijkste onafhankelijke spelers in België op vlak van LinkedIn®-strategie. We...
-
SBM
SBM vertaalt professionele opleidingen voor bedrijven naar meetbare resultaten op de werkvloer Leren werkt pas...
-
-
Securex
8 redenen waarom kmo's voor Securex kiezen Als volwaardige HR-partner ondersteunt Securex zowel starters en...
-
Randstad Group
Hr-oplossingen op maat van uw kmo Als kmo beschikt u niet over een uitgebreide personeelsdienst met...
-
Furbo
Furbo maakt veiligheidsopleidingen voor bedrijven écht praktisch Veiligheid leer je niet uit een...
-
Antwerp Bowling
Bedrijfsfeestjes met rake “strikes” bij Antwerp Bowling Een stevige partij bowlen doet het altijd....
-
-
SD Worx
De wereld van werk verandert razendsnel. Werknemers verwachten meer flexibiliteit, duidelijkheid en zingeving,...
-
Digital Detox Academy
E-mails, smartphone, chats: de digitalisering zet zich vandaag met reuzesprongen door en dat vergt nieuwe...
-
-
Officient
HR-administratie in één platform Haal meer uit je mensen met HR-software Exact biedt...
-
Ergo Advice
Ergonomische oplossingen voor bedrijven en particulieren Gezonde medewerkers die op hun werkplek comfortabel...
-
NOA Trainings
NOA Trainings organiseert veiligheidsopleidingen voornamelijk voor de sectoren bouw, transport en logistiek. Denk...