TLV trekt Europees mee aan betere vrachtwagenparkings
Een veilige vrachtwagenparking lijkt op het eerste gezicht een kwestie van infrastructuur, maar raakt aan veel meer dan alleen het vinden van een rustplaats. Voor chauffeurs gaat het over veiligheid en welzijn, voor transportbedrijven over werkbaarheid en voor de sector steeds meer ook over de omschakeling naar elektrisch vervoer.
Transport en Logistiek Vlaanderen (TLV) wil daarom ook op Europees niveau mee aan de tafel zitten. Sinds deze zomer is de federatie lid van ESPORG, de Europese organisatie die zich inzet voor veilige en goed uitgeruste vrachtwagenparkings.
Met het lidmaatschap wil TLV ervaringen uit Vlaanderen en België in het Europese debat brengen en tegelijk leren van ontwikkelingen in andere landen.
Parkeerplaats is meer dan een plek om te stoppen
Het tekort aan kwalitatieve vrachtwagenparkings blijft een belangrijk knelpunt voor de transportsector. Chauffeurs moeten onderweg hun verplichte rust kunnen nemen, maar niet elke parking biedt daarvoor dezelfde omstandigheden.
Beveiliging, sanitair, douches en toegang tot gezonde voeding maken volgens TLV een wezenlijk verschil in de kwaliteit van de rust. Dat heeft niet alleen gevolgen voor het comfort van chauffeurs, maar ook voor de verkeersveiligheid.
Wie na een lange rit niet op een veilige en geschikte plaats kan stoppen, krijgt immers te maken met een probleem dat verder reikt dan infrastructuur alleen.
Goede voorzieningen zijn ook een arbeidsmarktkwestie
De kwaliteit van vrachtwagenparkings raakt bovendien aan de aantrekkelijkheid van het beroep. De transportsector staat al langer voor een tekort aan chauffeurs en verwacht de komende jaren bijkomende uitstroom.
Volgens TLV bereikt ongeveer een kwart van het Belgische rijdende personeel binnen de komende tien jaar de wettelijke pensioenleeftijd. Daardoor wordt het steeds belangrijker om nieuwe mensen voor het beroep aan te trekken.
Betere werkomstandigheden langs de weg kunnen daarin een rol spelen. TLV wijst daarbij ook op de nood om nieuwe doelgroepen aan te spreken, waaronder meer vrouwen. Binnen ESPORG bestaat hiervoor onder meer de werkgroep ‘Woman Wellbeing’.
“Veel uitdagingen waarmee onze leden te maken krijgen, stoppen niet aan de landsgrenzen”, zegt Johan Staes, CEO van TLV. “Via ESPORG kunnen we kennis uitwisselen en de belangen van Belgische transportondernemingen meenemen in het Europese debat.”

Parkings worden onderdeel van de energietransitie
De functie van vrachtwagenparkings verandert intussen ook door de elektrificatie van het wegtransport.
Transportbedrijven die investeren in elektrische vrachtwagens moeten onderweg voldoende laadmogelijkheden kunnen vinden. Parkings zullen daardoor naast een rustfunctie steeds meer een rol krijgen als plaats waar vrachtwagens kunnen laden of gebruikmaken van andere energiebronnen.
Voldoende snellaadinfrastructuur en toegang tot alternatieve brandstoffen worden volgens TLV dan ook belangrijke voorwaarden voor een transportinfrastructuur die klaar is voor de komende jaren.
Ook die ontwikkelingen vragen om samenwerking over de grenzen heen. Europese regelgeving en investeringen bepalen immers mee waar en hoe die infrastructuur wordt uitgebouwd.
Vlaamse transportsector sterker vertegenwoordigd
Met het ESPORG-lidmaatschap wil TLV daarom niet alleen informatie uitwisselen, maar ook de praktijkervaring van transportondernemers meenemen naar een Europees niveau.
“Via ESPORG kunnen we leren van ontwikkelingen in andere landen en tegelijk onze praktijkervaring delen”, besluit Johan Staes. “TLV wil meewerken aan oplossingen die ambitieus zijn, maar vooral ook werkbaar voor chauffeurs en transportondernemers.”
De parking van de toekomst is daarmee meer dan een plaats om vrachtwagens tijdelijk stil te zetten. Ze moet veiligheid en welzijn bieden, bijdragen aan een aantrekkelijker beroep en tegelijk mee evolueren met de energietransitie van de transportsector.
Patrick Moens
CEO
Meer logistiek
Experts in logistiek
-
Sarah Blessenaar Marketing Director
-
-
Peter Joos CEO
Bedrijven in logistiek
-
Storopack
De beste verpakking voor uw product Storopack is een gespecialiseerd verpakkingsbedrijf voor verpakkings - en...
-
TVH Group
TVH Group is een internationale groep met klanten in meer dan 180 landen en is onderverdeeld in twee...
-
Group-f Rental
Hoogwerkers Met hypermoderne hoogwerkers is Group-f Rental dé preferentiële partner voor talloze...
